wynagrodzenia 2022
Biznes i gospodarka

Średnie wynagrodzenie w dół

Średnie wynagrodzenie spadło w drugim kwartale 2022 roku w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, wyniosło 6156,25 zł. Jest to kolejny spadek o niemal 79 zł.

Wyższa inflacja i niższe zarobki

GUS dane z gospodarki narodowej publikuje co miesiąc. Pokazują one odwrotną tendencję między inflacją a średnim wynagrodzeniem. Efekt jest taki, że wzrost cen będzie jeszcze bardziej przez nas odczuwalny. Drożeją zarówno produkty spożywcze, jak i energia czy woda. Rosnące ceny towarów i usług to poważny problem gospodarczy. Towary drożeją, a średnie pensje są niższe, co oznacza problemy dla większości gospodarstw domowych. Raport GUS to argument dla członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy nie chcą podwyższać stóp procentowych.

Co to oznacza dla polskiej gospodarki?

Zjawisko to jest niekorzystne dla pracowników, ale inaczej patrzymy na taką sytuację z punktu widzenia gospodarki. Co to oznacza? Otóż wyhamowanie wzrostów pensji, czyli ustabilizowanie wysokości średnich wynagrodzeń może oznaczać, że ryzyko wpadania w spiralę płacowo-cenową będzie mniejsze. A właśnie to przede wszystkim napędza inflację. Jeśli będzie nas stać na kupowanie mniej, wyhamuje popyt, a to ostudzi gospodarkę i może przyczynić się do obniżenia inflacji.

Spirala cenowo-płacowa przestała się nakręcać

Są też narzędzia hamowania inflacji znacznie lepsze i bezpieczniejsze, które nie powodują spadku średnich wynagrodzeń. Jednak działania rządu są odwrotne. Mimo to wielu ekonomistów uważa, że inflacja nie powinna cały czas rosnąć. Aktualnie jesteśmy u szczytu spodziewanej inflacji. Możliwe, że będzie wynosić około 15 proc. w najbliższym czasie.

Szczyt inflacji w Polsce

Jednak wiele zależy od dalszych działań rządu. Ważne, by nadal obowiązywały tarcze antyinflacyjne. Znaczenie ma także plan działania Urzędu Regulacji Energetyki, czyli fakt, czy faktycznie czekają nas ogromne podwyżki cen energii. Dostawcy planują podwyżki nawet o 170 procent, co jest nie do zaakceptowania przez wiele domowych gospodarstw.

fot. niekverlaan / Pixabay