droższa kolacja walentynkowa
News

Walentynki droższe niż przed rokiem aż o 15%

Święto Zakochanych to dobra okazja, by wyrazić swoje uczucia i spędzić miło wieczór. Można na przykład zabrać Drugą Połówkę na kolację albo do kina czy teatru – ceny jednak wszędzie wzrosły dotkliwie. Inflacja nie omija nikogo – także i zakochanych. Tegoroczne święto zakochanych jest dużo droższe niż rok temu – aż o ponad 15%.

W 2023 roku musimy zapłacić za wszystko sporo więcej, co można odczuć na co dzień, ale i przy okazji walentynek. Droższe są niż przed rokiem kwiaty, wyjścia, kolacje w restauracji, bilety do kina, biżuteria, gadżety elektroniczne, vouchery na masaż czy słodycze. Tegoroczne walentynki są o około 15 procent droższe niż przed rokiem.

Wydatki w walentynki

Prawie 350 złotych – mniej więcej tyle trzeba przeznaczyć na randkę i upominki w walentynki w 2023 roku – to dane zgromadzone przez HRE Investments. To najszybszy wzrost kosztu od co najmniej 2015 roku. Wśród walentynkowych prezentów są takie upominki jak między innymi bukiet róż, biżuteria, zestaw słodyczy, kolacja dla dwojga czy bilety do teatru, kina albo na koncert. Rok temu za takie prezenty trzeba było zapłacić około 300 złotych.

Kolacja dla dwojga najdroższa

Najbardziej zdrożało wyjście na kolację, gdyż bardzo podniosły ceny restauracje. Branża gastronomiczna najpierw przeżyła ciężkie czasy z powodu pandemii, a potem z powodu wysokiej inflacji. Sytuacja gospodarcza też jest trudna – rosną ceny prądu, wyższe są też pensje dla pracowników, droższe są produkty, zwłaszcza te dobrej jakości.

Drożeje niemal wszystko

Dlatego obecnie kolacja we dwoje to najdroższy element koszyka na walentynki. Mocno zdrożała także biżuteria – złoto jest w cenie i uchodzi za dobrą inwestycję, kwiaty (także róże) oraz desery i słodycze. Część osób kupuje mniej róż albo po porostu nieco skromniejszy bukiet. Co prawda w sklepach są różne promocje z tej okazji – jak praliny, ptasie mleczko, czekolady, bombonierki i inne.

Kar, foto: sasint / pixabay