podłoga drewniana - jak dobrać?
Biznes i gospodarka

Jak dobrać podłogę drewnianą do wnętrza?

Podłoga drewniana to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych, który może nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Wybór odpowiedniego rodzaju drewna i jego koloru jest kluczowy, by uzyskać pożądany efekt. Często do koloru i wzoru podłogi dobieramy też inne elementy wyposażenia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dobrać idealną podłogę do wnętrza.

Styl wnętrza – klucz do sukcesu

Styl nowoczesny

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę styl wnętrza. Jeśli jest to mieszkanie w stylu nowoczesnym czy skandynawskim, najlepiej wybrać jasne odcienie drewna – takie jak m.in. sosna, jesion lub dąb. Jasne odcienie są idealne do wnętrz o nowoczesnym wystroju, ponieważ nadają wnętrzu lekkości i przestronności. Modne jest także drewno bielone, które wpisze się nie tylko w aranżacje nowoczesne, ale także rustykalne.

Styl klasyczny

Jeśli wnętrze zostało urządzone w stylu klasycznym, najlepiej wybrać ciemniejsze odcienie drewna – takie jak orzech lub heban, a nawet ciemnoczerwona wiśnia. Ciemne odcienie drewna są idealne do wnętrz o klasycznym wystroju, ponieważ nadają wnętrzu elegancji i szyku, odpowiadają za jego mocny charakter.

Styl glamour

Bardzo modne są aktualnie wnętrza glamour. Podłogi drewniane świetnie współgrają z ozdobnym wystrojem. Podłoga powinna być efektowna, a nawet błyszcząca. Do stylu glamour możesz wybierać z szerokiego wachlarza możliwości – od ciemnego drewna, przez jasną kolorystykę, aż po drewno w szarym lub bielonym odcieniu. Pamiętaj, że tu ważny jest przede wszystkim splendor.

Styl boho

Z kolei alternatywą dla wnętrz glamour są pomieszczenia urządzone w klimacie boho. Drewno we wnętrzach w stylu boho można wykorzystać na kilka sposobów. Sprawdzi się m.in. na podłogę. Boho wyróżnia eklektyzm, czyli łączenie różnych stylów i estetyk – są tu m.in. elementy folklorystyczne, etniczne, popkulturowe, ale też i minimalistyczne. To styl, w którym liczy się indywidualizm.

Wybór konkretnej podłogi drewnianej (dostępne np. tu: https://artel-art.pl/oferta/podlogi/) zależy od wielu czynników. Musisz zdecydować o wielkości, kształcie i sposobie ułożenia desek. Uniwersalnym pomysłem są długie i szerokie deski podłogowe z litego drewna. Sprawdzi się także materiał imitujący stare drewno albo drewno rozbiórkowe. Takie deski mają szlachetny wygląd i stworzą kontrast.

Rodzaj drewna na podłogę

Kolejną ważną rzeczą do rozważenia jest rodzaj drewna. Jeśli chcesz, by podłoga była trwała i odporna na uszkodzenia, najlepiej wybrać drewno twarde – takie jak dąb, jesion lub orzech. Jeśli chcesz, by była miękka i przyjemna w dotyku, najlepiej wybrać drewno miękkie – jak sosna lub wiśnia.

Kolor drewna

Kolejną ważną rzeczą do rozważenia jest kolor drewna. Powinien być dostosowany do koloru ścian i mebli. Jeśli ściany są jasne, najlepiej wybrać podobne odcienie drewna, by uzyskać spójny wygląd. Jeśli są ciemne, możesz postawić na ciemniejsze odcienie drewna, by wygląd całości stał się bardziej zrównoważony.

Wykończenie drewna

Ostatnią rzeczą do rozważenia jest wykończenie drewna. Może mieć wpływ na wygląd i trwałość podłogi. Najczęściej stosowane wykończenia to lakier, olej lub wosk. Lakier jest najbardziej trwałym wykończeniem, ale może być trudny do utrzymania w czystości. Olej i wosk są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, ale nie są tak trwałe jak lakier.

KwK, f: midascode / pixabay