wyłudzenia
News

Złożyłeś PIT i otrzymałeś od skarbówki SMS? Uważaj, to oszustwo!

Minął termin rozliczenia podatku dochodowego. Jednak oznacza to, że teraz żniwa rozpoczęli oszuści, którzy ciągle wymyślają nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy. Podszywają się pod urząd skarbowy, by wyłudzić dane osobowe. Pamiętaj, że urząd skarbowy nigdy nie wysyła SMS-ów z prośbą o takie informacje. Poniżej szczegóły.

Wyłudzanie pieniędzy „na skarbówkę – nowa metoda oszustów

Oszuści wysyłają SMS-y z informacją o zadłużeniu w urzędzie skarbowym. Przed tą metodą wyłudzania danych osobowych oraz pieniędzy przestrzega Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu – dolnośląski oddział Krajowej Administracji Skarbowej.

Wysyłane SMS-y mają mniej więcej następującą treść: „Posiadasz zadłużenie w Urzędzie Skarbowym. Kwota 4,91 zł. Prosimy o wpłatę do dnia 10.05.2022 lub sprawa trafi do sądu”. Mała kwota nie budzi zatem podejrzeń, a cały SMS wygląda dość normalnie, niewinnie i wiarygodnie?

Uważaj na SMS-y, a przede wszystkim na linki w wiadomości

Jednak haczyk tkwi gdzie indziej. Do wiadomości dołączony jest link, w który nie należy klikać, bo to spowoduje przeniesienie na stronę przygotowaną przez oszustów. Wtedy na telefon zostanie pobrana złośliwa aplikacja, która pozwala złodziejom nawet na dostęp do konta bankowego, a to oznacza ryzyko jego wyczyszczenia. Co więcej, link może też umożliwić oszustom wyłudzenie ważnych danych osobowych ofiar, a na ich podstawie m.in. zaciągnięcie pożyczki.

Sprawdź informację o zasłużeniu osobiście lub online

Przestrzegamy przed SMS-ami o zadłużeniu w urzędzie skarbowym. Resort finansów nie wysyła wiadomości tego typu do podatników – informuje Izba Administracji Skarbowej. Takie SMS-y powinny zapalić czerwoną lampkę u podatników. Poza tym niedopłatę albo nadpłatę z rozliczenia rocznego podatku można zawsze sprawdzić w urzędzie osobiście. Można też zweryfikować te informacje online, korzystając z portalu e-Urząd Skarbowy na stronie: podatki.gov.pl.

fot. jarmoluk / Pixabay