Wydarzenia

Jak nie dać się okraść na wakacjach?

Wreszcie są – upragnione, długie i słoneczne wakacje! Jednak poza okresem beztroski to również czas dla złodziei – na co uważać, aby nie paść ich ofiarą?

Zanim wyruszysz na wakacje, zadbaj o bezpieczeństwo w podróży. Jest kilka kwestii wymagających Twojej uwagi. Podstawą jest schowanie pieniądze w różne miejsca oraz noszenie przy sobie niewielkiej ilości pieniędzy. Lepiej podzielić gotówkę i nie narażać się na kradzież całej kwoty.

Płać kartą. Unikaj płatności gotówką – złodziej potrafi szybko wyrwać portfel, zanim zdążysz zareagować. Bezpieczniej płacić kartą, ale na pewno nie chcesz płacić dodatkowo za przewalutowanie. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, rozważ założenie konta walutowego – płacisz wtedy w walucie obowiązującej w danym kraju.

Zabierz drugi portfel. Warto spakować drugi, ale fałszywy portfel. Jeśli złodziej cię napadnie, posłuży jako wabik. Podejrzanie pusty i lekki może jednak budzić wątpliwości – włóż do niego dokument tożsamości, który stracił już ważność.

Nie pokazuj pliku pieniędzy. W ten sposób tylko pokazujesz, że masz sporo gotówki i zachęcasz złodzieja do działania. Każdy wie, że nie należy spacerować z grubym plikiem banknotów. A podczas płacenia nie wyjmować całej zawartości portfela. Ale w pośpiechu zdarza się, że przeliczamy banknoty tuż po wypłaceniu ich z bankomatu lub w banku. A jeszcze częściej po odejściu od okienka w kantorze…