Wydarzenia

Najczęściej wybierane produkty bankowe – TOP 3

Banki prześcigają się w ofercie różnych produktów bankowych. Jest ich tak wiele, że bez problemu wyszukujemy idealne dla nas – niemal skrojone na miarę naszych potrzeb. Poniżej zamieszczamy ranking tych najpopularniejszych – oto nasz TOP 3.

Produktem bankowym nazywamy w zasadzie każdy rodzaj usługi, jaką oferuje nam bank. Jest kilka sposobów i kryteriów klasyfikacji produktów bankowych. Są to zatem m.in. różne kredyty, rachunki oszczędnościowe, leasing, karty płatnicze, depozyty czy też lokaty. Wiele z nich ma nam pomóc w oszczędzaniu, choć paradoksalnie zdarza się, że łatwość dokonania płatności sprawia, że wydajemy więcej.

Jakie produkty bankowe wybieramy najczęściej?

Rachunek oszczędnościowy. To jedna z najpopularniejszych form lokowania środków. Są w ofercie każdego banku, choć różnie oprocentowane. Można je szybko założyć w placówce lub też z poziomu bankowości elektronicznej. Wystarczy, że mamy rachunek osobisty, a szybko powiążemy z nim oszczędnościowy. Dużym plusem jest możliwość sprawdzenia stanu rachunku w każdym momencie w elektronicznym systemie banku oraz możliwość korzystania z środków – na lokacie tej opcji nie mamy.

Lokaty. Mimo że nie możemy liczyć na bardzo wysokie oprocentowanie, lokaty nadal cieszą się dużą popularnością. Dobry choćby niewielki zysk. Oprocentowanie lokat zależy w dużej mierze od wysokości stopy redyskontowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Lokaty terminowe są produktem inwestycyjnym dla klienta, a zarazem kapitałem dla banku. Można też dokonać podziału na lokaty odnawialne i nieodnawialne.

Karty – płatnicza i debetowa. Wielu z nas decyduje się na kartę debetową, ale są też tacy, którzy świadomie z niej rezygnują, gdyż łatwo ulegają pokusie wydawania pieniędzy. Karta debetowa umożliwia Ci korzystanie z Twoich pieniędzy, które masz na koncie bankowym. Płacimy nią za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacamy dzięki niej gotówkę w bankomacie itd. Z kolei karta debetowa umożliwia korzystanie ze środków banku. Nie każdy może otrzymać taką kartę – wcześniej bank zbada Twoją zdolność kredytową i wyznaczy miesięczny limit.