Biznes i gospodarka

Czy warto na wakacjach ubezpieczyć się od kradzieży?

Stosujesz różne środki ostrożności, ale masz wątpliwości, czy to wystarczy podczas wakacyjnego wyjazdu? Warto rozważyć ubezpieczenie od kradzieży.

 Jeśli znasz podstawowe sposoby ochrony przed złodziejami, zwiększasz szansę, że nie padniesz ich ofiarą. Gwarancji nie masz jednak nigdy… Możesz za to uniknąć przykrych skutków kradzieży, decydując się na ubezpieczenie. Wydasz kilkadziesiąt złotych na składkę, ale będziesz spał spokojniej…

Jeśli padniesz ofiarą złodzieja, wypłatę odszkodowania oferuje ubezpieczenie podróżne. Może ono obejmować zwrot kosztów z tytułu kradzieży gotówki, a nawet całego bagażu w wyniku lawiny, pożaru i innych zdarzeń losowych. W ramach dodatkowej składki można rozszerzyć ubezpieczenie bagażu także w przypadku kradzieży z włamaniem do środka komunikacji, zwykle samochodu, kampera czy przyczepy.

Warto jednak – mimo wykupionego ubezpieczenia – nie zapominać o podstawowych zasadach i nie tracić rozsądku. Są też pewne ograniczenia, które warto poznać, zanim podejmiesz decyzję. Dotyczą one m.in. niedbalstwa ubezpieczonego – czyli niezachowania ostrożności, działań umyślnych lub utraty bagażu w wyniku działań terrorystycznych itp. Jeśli plecak skradziono na plaży, ubezpieczyciel uzna to za winę turysty i niedbalstwo. W efekcie nie wypłaci pieniędzy. Aby wnioskować o wypłatę odszkodowania, trzeba przedstawić dokument zgłoszenia kradzieży na policji oraz spis ukradzionych przedmiotów.