Płatności kartą kredytową
Biznes i gospodarka

Dlaczego warto płacić kartą? Poznaj korzyści

Karta kredytowa to alternatywna dla kredytu gotówkowego. Zalety to proste warunki spłaty, a także dowolność – można spożytkować środki na wybrany cel. Jakie są zalety karty kredytowej i korzyści z płacenia nią?

Karta kredytowa – limit kredytowy

Karta kredytowa daje dostęp do dodatkowych środków i działa jak limit kredytowy. Płacąc nią kartą, są pobierane z rachunku kredytowego, otwartego po zawarciu umowy z bankiem. Jeśli okaże się, że nie masz pieniędzy m.in. na wizytę u lekarza, bilet powrotny czy naprawę usterki po awarii, wystarczy sięgnąć po kartę kredytową. To również wygoda w sytuacjach niespodziewanych.

Największe korzyści z płacenia kartą kredytową

Karta kredytowa to jedno z podstawowych narzędzi płatniczych. Plusami są m.in. swoboda i łatwy dostęp do środków bez prowizji i odsetek (pod warunkiem, że zwrócimy środki w czasie tzw. okresu bezodsetkowego) oraz brak formalności. By wnioskować o kredyt gotówkowy, trzeba wypełnić wniosek, cały proces trwa też dłużej – środki na karcie kredytowej dostępne są już, od ręki.

Dostępność. Karta kredytowa jest dostępna dla osób, które ukończyły 18 lat i mają dochód miesięczny w wysokości co najmniej 2000 złotych. Wysokość limitu na karcie kredytowej ustala bank na podstawie comiesięcznych wpływów i historii kredytowej.

Szybkie i zawsze gotowe środki. Karta kredytowa pozwala na dostęp do dodatkowych środków. Limit kredytowy odnawia się w każdym miesiącu. To świetna opcja również podczas zakupów bezgotówkowych, gdyż są one bezpłatne.

Okres bezodsetkowy. To czas, który mamy na zwrot środków bez opłat. W zależności od banku okres bez odsetek może być różny. Korzystanie z karty kredytowej nie naraża na dodatkowe koszty, jeśli warunki zapisane w umowie będą spełnione.

Wygoda. Karta kredytowa to komfort i elastyczność podczas użytkowania. Jeśli zabraknie Ci pieniędzy na koncie, możesz skorzystać z limitu i spłacić dług bez odsetek. Poza tym kartą kredytową można płacić z poziomu telefonu lub smartwatcha. Karta pozwala korzystać z limitu kredytowego, nie obciążając osobistego rachunku, co jest jej ogromną zaletą.

Środki na wybrany cel. Karta kredytowa to dostęp do dodatkowych pieniędzy, które można wydać na wybrany cel – nowy telefon, remont, benzynę, bilet, wakacje, zawsze, gdy potrzebny jest zastrzyk gotówki. Pomoże też w sytuacjach losowych – jak wypadek, potrzeba konsultacji lekarskiej czy hospitalizacji lub kradzież gotówki.

Dodatkowe korzyści. Płatności kartą kredytową – w zależności od jej rodzaju i banku – pozwalają m.in. na zwrot części pieniędzy za zakupy czy zniżki lub punkty w programie lojalnościowym, które następnie można wymienić na inne usługi lub produkty. Mogą to być zniżki na usługi, produkty czy zakup benzyny.

Bezpieczne płatności. W przypadku zgubienia czy kradzieży karty można ją zastrzec online, w oddziale lub telefonicznie. Poza tym dzięki usługom takim jak między innymi 3D Secure płatności internetowe są bezpieczne. Noszenie przy sobie gotówki też nie jest bezpieczne, pod tym względem płatności kartą są wygodniejsze i mniej ryzykowne.

fot. TheDigitalWay / Pixabay