Większość produktów spożywczych wymaga transportu w temperaturze kontrolowanej i specjalnie dobranej floty. Przewóz towarów wrażliwych na działanie czynników zewnętrznych odbywa się w chłodniach, zapewniających optymalne warunki tranzytowe.
Co to jest transport chłodniczy?
W handlu międzynarodowym transport chłodniczy ma ogromne znaczenie dla zachowania świeżości produktów spożywczych. Przebywając długą drogę muszą mieć zapewnione optymalne warunki, które dotyczą odpowiedniej temperatury, wilgotności oraz jakości powietrza. Co równie ważne, niektóre towary nie mogą być przewożone w chłodni na tym samym poziomie, ponieważ mogłyby wejść ze sobą w reakcję. Do kategorii produktów spożywczych transportowanych w warunkach kontrolowanych zalicza się m.in. mięso, owoce morza, ryby, warzywa, owoce, produkty garmażeryjne, mrożone pieczywo czy produkty nabiałowe (sery, jogurty, masło). Ponadto w chłodniach przewozi się również leki oraz suplementy diety. Narażając towary na działanie wysokich temperatur, nie tylko stracą świeżość, ale również mogą być niebezpieczne dla zdrowia konsumentów.
Jak realizowany jest transport w warunkach kontrolowanych?
Transport chłodniczy obejmuje różnego typu specjalistyczne pojazdy. Zalicza się do nich chłodnie typu dopplestock, które umożliwiają rozmieszczenie ładunku na dwóch poziomach. Innym rodzajem pojazdów są izotermy, w których stosowane są materiały izolacyjne utrzymujące optymalną temperaturę. Produkty transportowane są również w chłodniach z grodzią, które pozwalają na oddzielenie od siebie dwóch części komory chłodniczej. Takie rozwiązanie stosowane jest, kiedy produkty spożywcze wymagają różnych temperatur. Transport chłodniczy wymaga zastosowania różnego rodzaju chłodni oraz właściwego zaplanowania całego transportu. Jeżeli nie zostaną spełnione odpowiednie warunki, żywność może stracić na jakości. Z tego względu transportem chłodniczym muszą zajmować się jedynie profesjonalne i wyspecjalizowane firmy transportowe (np Maripol).
Ewel, foto: Pezibear /Pixabay