Biznes i gospodarka

Czym jest leasing i jakie są jego wady oraz zalety?

Leasing zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów. Nic dziwnego, bo to bardzo wygodne rozwiązanie. Czym jest i jakie ma zalety i wady – wyjaśniamy poniżej. Zachęcamy do lektury.

Leasingodawca użycza wybrany przedmiot, na przykład samochód czy komputer, leasingobiorcy. Dużym atutem tego rozwiązania jest prosta procedura i szybkie badanie zdolności kredytowej. Ponadto firma może wrzucić leasing w koszty uzyskania przychodu. W przypadku autokredytu zaś do kosztów zaliczamy tylko odsetki oraz koszty kredytu.

Leasing okazuje się więc często korzystniejszym rozwiązaniem. Korzyści podatkowe oraz minimum formalności przemawiają do konsumentów.

Największe zalety leasing to m.in.:

– niski wkład własny,

– stała rata,

– korzystne oprocentowanie,

– szeroki wybór ofert i możliwość wygodnego rozłożenia płatności,

– jest możliwość przyznania leasingu już pierwszego dnia działalności firmy,

– minimum formalności i proste procedury,

– wkład własny zaliczany jest do kosztów uzyskania przychodu.

Z kolei minusów jest mniej. Jeśli rozważamy wzięcie w leasing nowego samochodu, minimalny okres leasingowania wynosi 2 lata, a maksymalny 5 lat – w tym czasie jednak jego właścicielem jest bank. Nie ma też możliwości, aby jednorazowo odliczyć podatek VAT.

Każdy powinien przeanalizować swoje możliwości oraz potrzeby, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie – leasing lub kredyt. Wcześniej warto też zestawić ze sobą oferty różnych banków, udać się na konsultację z doradcą, rozwiać wszystkie swoje wątpliwości i wybrać najlepszą ofertę.