Biznes i gospodarka

A może warto postawić na obligacje?

Obligacje skarbu państwa zyskują na popularności. Właściwie zaczęto traktować je jako jeden z najpewniejszych sposobów lokowania i pomnażania pieniędzy. Warto poznać nieco szczegółów na ich temat.

Zainteresowanie obligacjami skarbowymi znacznie wzrosło w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat. Wiąże się to również z wprowadzeniem przez rząd programu 500+. Dodatek ten część rodziców przeznacza na lokatę lub inną formę inwestowania, np. obligacje. Dlaczego? Inwestując w nie, pewność zwrotu kapitału oraz jego pomnożenia jest stosunkowo wysoka, obiecująca. Odsetki zaś relatywnie wysokie, wyższe niż np. w przypadku do niedawna popularnych lokat. A gwarancją jest majątek państwa.

Czym jednak są obligacje skarbowe? Otóż to papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa. Chodzi o to, że kupując je, udzielamy państwu pożyczki. Jakie obligacje wybrać? Każda charakteryzuje się kilkoma cechami – oprocentowaniem (może być ono stałe, zmienne, indeksowane), ceną emisyjną, terminem wykupu oraz wartością nominalną – ile jest warta obligacja. Trzeba kierować się nimi, wybierając konkretną obligację.

Oprocentowanie waha się zwykle od 2% do 3%. Generalna zasada jest taka, że im więcej lat do wykupu, tym stawka jest wyższa. Przy oprocentowaniu stałym masz pewność co do wysokości odsetek, ale są to zwykle obligacje krótkoterminowe. Warto dokładnie przeanalizować możliwości i podjąć decyzję na spokojnie.