Biznes i gospodarka

Fałszywe e-sklepy

Od czerwca w Internecie działa co najmniej 10 fałszywych e-sklepów założonych na tym samym serwerze, które oferują różne produkty, m.in. elektronikę. Serwis o cyberbezpieczeństwie Zaufana Trzecia Strona przestrzega, że część z nich działa nadal.

Jak można przeczytać w serwisie Zaufana Trzecia Strona, informacja o „podejrzanym sklepie” euronicspl.net trafiła do redakcji od jednego z czytelników. Dokonano zatem szybkiej weryfikacji i okazało się, że od czerwca 2018 roku działało aż 10 e-sklepów postawionych na tym samym serwerze. Wszystkie są fałszywe, a część z nich nadal prowadzi działalność.

Sklepy te posługują się nieprawdziwymi numerami NIP i REGON oraz fałszywymi numerami telefonów, np. podane w regulaminie sklepu są inne niż na górze witryny internetowej. Podejrzana jest także tylko jedna forma płatności – przelew na konto. Co więcej, kilka dni przed publikacją artykułu przez ZTS, sklepy prowadziła inna osoba.

Euronicspl.net to jeden z fałszywych sklepów, ale na tym serwerze działa ich więcej – to neomedia24.net; neomediamax.net; newtechagd.net oraz zakupyagd.net. Warto znać nazwy także tych już niedziałających, np. homeekspert.net, rtvagdpro.net, santos24.net oraz techsklep.net.

Karo, fot.Mediamodifier/Pixabay