Biznes i gospodarka

Ile może zająć komornik?

Egzekucja komornicza to wyzwanie dla dłużnika. Nie jest możliwe, aby pozbawić go wszystkich osiąganych dochodów – każdy musi mieć podstawowe środki do życia. Wyjaśniamy, ile wynosi kwota wolna od zajęcia.

Wierzyciele czy prywatni windykatorzy nie mają możliwości dochodzenia praw z majątku dłużnika czy jego dochodów, ale komornik ma taką możliwość. Co prawda rozpoczyna swoje działania po wydaniu tytułu egzekucyjnego przez sąd i nadaniu mu klauzuli wykonalności. 

To jednak jest dla niego podstawą, by podjąć skuteczne działania mające na celu odzyskanie długu. Może to być między innymi zajęcie ruchomości (np. samochodu) lub nieruchomości (np. mieszkania, domu, działki), ale także przejście pensji – jednak nie można zająć wszystkich środków trafiających na konto dłużnika. Warto dowiedzieć się, ile komornik może zabrać, a ile musi pozostawić na rachunku – przepisy regulują te kwestie. 

Kwota wolna od zajęcia

Komornik może zająć m.in. wierzytelności, rachunki bankowe, prawa majątkowe, a także pensję, czyli miesięczne wynagrodzenie za pracę lub za zlecenia dodatkowe, a także świadczenia emerytalne i rentowe. Wyjątkiem są jednak podstawowe sprzęty wyposażenia domu (np. pralka, lodówka, piekarnik) oraz przedmioty potrzebne do wykonywania danego zawodu. Jest też tzw. kwota wolna od zajęcia, czyli pieniądze niezbędne do życia – utrzymania siebie i rodziny.

Jej wysokość reguluje kodeks pracy – komornik nie może zająć środków powyżej 2/3 dochodu – dotyczy dłużników alimentacyjnych – lub połowy dochodu w innych przypadkach. Musi mieć na koncie co najmniej równowartość pensji minimalnej – w 2020 roku kwota wolna od zajęcia jest zatem równa 1920,62 zł netto. Dotyczy to osób pracujących na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin – na tzw. pełny etat. Warto też dodać, że kwota wolna od zajęcia dotyczy konkretnej osoby, nie zaś konta bankowego. 

Partnerem wpisu jest https://www.komornikskora.pl/

Lena.k, f: qimono / pixabay