Biznes i gospodarka

Popularność kremacji w Polsce

W Polsce najczęściej wybieraną formą pochówku nadal jest tradycyjne pogrzebanie ciała w trumnie. Mimo to pogrzeby kremacyjne stają się coraz popularniejsze i są stałą usługą w wielu zakładach pogrzebowych.

Kremacja jako usługa zakładów pogrzebowych

Kremacje czy spopielanie to określenia odnoszące się do jednej z najstarszych form pochówku. Rocznie w Polsce odbywa się około 100 tysięcy kremacji, czyli o 300 razy więcej niż 25 lat temu. Obecnie już co trzeci zmarły Polak jest poddawany kremacji. Z tego też powodu powstaje coraz więcej krematoriów, w raz ze wzrostem popytu na tego rodzaju usługi również zakłady pogrzebowe wpisały je w swój cennik na stałe jako jedną z najważniejszych pozycji. Poza możliwością spopielenia ciała rozszerzono ją też o wybór trumien kremacyjnych i urn.

Ile kosztuje kremacja?

Do kremacji używa się specjalnych trumien – drewnianych bez okuć lub tekturowych ekologicznych. Są one też dużo tańsze, co wpływa na ostateczną cenę kremacji – to również dla wielu rodzin ma znaczenie. Przed kremacją ciało przygotowywane jest przez pracowników wedle życzeń rodziny. Może zostać ubrane w odzież lub owinięte całunem. Bliscy mogą uczestniczyć w procesie kremacji – wybór należy zawsze do rodziny.
W zależności od pieca cały proces kremacji trwa od 1,5 do 3 godzin. Kremacja jest tańsza niż tradycyjny pochówek, ale na jej popularność wpływają też kwestie ekologiczne oraz coraz mniejsza liczba miejsc na cmentarzach – za które w dodatku Kościół liczy sobie często horrendalne sumy.

Aktualne informacje dostępne na stronie https://krematorium.wroclaw.pl/

Kremacja na świecie

Rośnie zainteresowanie tą formą pochówku, w innych miejscach na świecie ma ona już status uniwersalnej praktyki. Z danych wynika, że pierwsze trzy kremacje w Wielkiej Brytanii wykonano w 1883 roku i szybko zaczęła zyskiwać popularność. Z przygotowanego przez Towarzystwo zestawienia wynika, że odsetek pogrzebów z kremacją statystycznie wzrasta – ta tendencja jest widoczna na całym świecie.

Ewelina