okna tarasowe
Biznes i gospodarka

Koronawirus w budownictwie

Branża budowlana to złożona gałąź gospodarki. W Polsce stolarka budowlana to jedna z naszych specjalności, jednak w dobie pandemii również ona odnotowała załamanie.

Polska liderem w eksporcie stolarki budowlanej

Polska od wielu lat zajmuje pozycję lidera w eksporcie stolarki budowlanej w Unii Europejskiej. Dziś polskie produkty są dobrze rozpoznawalne w wielu krajach UE. Jednak ta dobra dynamika sprzedaży i rozwoju systematycznie spada, a pandemia koronawirusa również wpłynęła na nią bardzo negatywnie, mocno ją spowalniając. 2019 rok był dla polskich producentów okien i drzwi dobry, ale w 2020 pojawił się koronawirus. Pierwsze załamanie nastąpiło w kwietniu. Obecne prognozy na rok 2021 nie są najlepsze.

Polska stolarka budowlana

Rodzime fabryki stolarki budowlanej produkują najwięcej okien w Europie. Polska jest największym eksporterem stolarki budowlanej. Polscy producenci są liderami europejskich rankingów w tej branży, gdyż polskie produkty dzięki bardzo dobrej cenie w stosunku do jakości są optymalną propozycją. Dobra passa nie trwa jednak wiecznie – już od kilku lat pojawiają się prognozy, że zarówno produkcja, jak i eksport okien i drzwi odnotują spadek.

Jest to efekt m.in. gorszej koniunktury w budownictwie, Brexitem, ogólnego spowolnienia gospodarki w całej Unii Europejskiej, a także obawami przed osłabieniem rynku mieszkaniowego z powodu koronawirusa. Jego pojawienie się wpłynęło na wzrost cen mieszkań i innych inwestycji, ale także wywołał obawy przed tak poważnymi zakupami i wstrzymał wiele decyzji.

Jaki będzie 2021 rok?

Rynek nie jest już tak przewidywalny i mocny jak do niedawna. Zmiany zachodzą bardzo szybko, wiele z nich nie dało się przewidzieć, dlatego obecnie liczy się umiejętność elastycznego podejścia, wdrożenia szybkich zmian i dokonania szybkich transformacji w strukturach i działaniu. Przyszłość branży budowlanej w dużym stopniu zdaje się zależeć między innymi od tego, jak firmy podchodzą do nieuniknionych zmian, czy z nimi walczą, czy mają plan B, czy szybko potrafią się dostosować.

Stolarka okienna najsilniejsza

Co ciekawe, okna nadal są najmocniejszą kategorią produktową rodzimej stolarki budowlanej. Wyniki z ostatnich lat są co prawda najsłabsze, ale w 2021 roku można też spodziewać się stabilizacji na rynku. Jeśli wirus zostanie opanowany, wykonawcy z branży okiennej powinni odnotować wzrosty sprzedaży. Jednak koronawirus wprowadził nową rzeczywistość, której nie wolno lekceważyć, lecz trzeba się z nią mierzyć – wymaga to od przedsiębiorców na nowo poznania wymagań rynku i określenia ich potrzeb.

Wpis powstał przy współpracy z producentem okien firmą MT Okna z Wrocławia

Lena.k